Blog

AquaNL dag 3: Waterkwaliteit, waterhergebruik, en de toevallige ontmoeting

Martijn van Veggel blikt terug op dag 3 van Aqua Nederland

De derde dag van de AquaNL stond in het teken van waterkwaliteit, waterhergebruik en de vraag hoe we in Nederland toewerken naar een duurzaam en toekomstbestendig watersysteem. Voor KWR zijn dit precies de thema’s waar onderzoek, innovatie, praktijk en beleid elkaar raken en dat was in ons programma en op de beursvloer duidelijk zichtbaar.  

De impact van microverontreinigingen

De dag begon met een presentatie van Thomas ter Laak, die het publiek meenam in de wereld van microverontreinigingen. Hij liet zien welke effecten deze stoffen hebben op mens en milieu, en waarom een gedegen begrip van hun gedrag essentieel is voor goed waterbeheer. De presentatie benadrukte de urgentie van verdere monitoring, zuiveringstechnologie én samenwerking om deze opkomende stoffen effectief aan te pakken. 

Thomas ter Laak vertelde over ‘Expertgroep Micropollutants – Wat zijn Micropollutants en wat betekenen ze voor ons en ons milieu’

Waterhergebruik binnen de Kaderrichtlijn Water

Vervolgens ging Roberta Hofman in op de vraag hoe waterhergebruik vorm kan krijgen binnen de kaders van de Kaderrichtlijn Water (KRW). Ze schetste welke ruimte de KRW biedt, welke randvoorwaarden belangrijk zijn en wat dit betekent voor innovatie, vergunningverlening en praktische implementatie. De belangrijkste boodschap: techniek en beleid moeten samen optrekken om waterhergebruik verantwoord en schaalbaar te maken. 

Roberta Hofman-Carais sprak over ‘Waterhergebruik in het licht van Kaaderrichtlijn Water’

20% minder drinkwater in 2035: de industrie aan zet

Kees Roest presenteerde daarna de uitdagingen én kansen rond waterbesparing in de industrie. De sector heeft afgesproken om in 2035 twintig procent minder drinkwater te gebruiken; een ambitie die vraagt om technologische vernieuwing, systeemdenken en samenwerking. In zijn verhaal stond de roadmap industriële watertransitie centraal, een route naar een robuust watersysteem zonder schadelijke emissies en gebaseerd op duurzame alternatieven. Concrete stappen, die concrete invulling vereisen. 

Kees Roest vertelde over ‘Waterbesparing- en hergebruik in de industrie’

PFAS: persistent, verspreid en uitdagend

In het vervolgprogramma gaf ik (Martijn van Veggel) samen met Roberta een presentatie over PFAS, stoffen die wereldwijd verspreid, persistent en steeds zichtbaarder zijn in waterketens. We bespraken hoe PFAS in water voorkomen, welke verwijderingstechnieken effectief zijn en waarom verantwoorde destructie cruciaal is om herintroductie te voorkomen. 

Aan het begin van onze presentatie vroeg ik het publiek wie er al actief bezig is met PFAS. Iedere hand ging omhoog. En bijna iedereen gaf aan dat ze dit al meer dan vijf jaar doen. 

Dat moment was veelzeggend: PFAS is geen opkomend thema maar een stevig verankerd onderdeel van het dagelijkse werk in de watersector. Het illustreert hoe groot de opgave is, maar ook hoeveel kennis en ervaring er al aanwezig is, én hoe belangrijk het is om die kennis onderling te blijven delen. 

We verkenden twee routes om PFAS aan te pakken: 

  • Adsorberen, waarbij actieve kool vaak de standaard vormt 
  • Concentreren, waarbij een extra indikkingsstap nodig is om destructie haalbaar te maken 

In beide gevallen wordt PFAS verwijderd uit de hoofdstroom, maar blijft er een afvalstroom (beladen adsorbens of concentraat) over met PFAS. Om te voorkomen dat dat opnieuw in het milieu terechtkomt, zijn destructietechnieken nodig. KWR heeft al naar veel technieken onderzoek gedaan die dat zouden kunnen, en een overzicht daarvan deelden we met het publiek. 

Het publiek ging actief met ons in gesprek en de openheid waarmee professionals hun ervaringen en afwegingen deelden, maakte deze sessie bijzonder waardevol.

Image (16)
Martijn van Veggel sprak samen met Roberta Hofman-Caris over ‘PFAS concentratie en verwijdering uit water’
Image (15)
Martijn van Veggel sprak samen met Roberta Hofman-Caris over ‘PFAS concentratie en verwijdering uit water’
Image (6)
Martijn van Veggel sprak samen met Roberta Hofman-Caris over ‘PFAS concentratie en verwijdering uit water’
Image (17)
Martijn van Veggel in gesprek met het publiek waarbij zij hun ervaringen en afwegingen deelden
Image (16)
Image (15)
Image (6)
Image (17)

Innovatie rondom PFAS groeit snel

Voor én na onze sessie viel op hoeveel bedrijven en onderzoeksorganisaties bezig zijn met het ontwikkelen van nieuwe technieken om PFAS te verwijderen en veilig te vernietigen. Van pilotinstallaties tot commerciële innovaties: het veld groeit snel en beweegt samen richting oplossingen die zowel effectief als verantwoord zijn. 

De kracht van toevallige ontmoetingen

Naast alle inhoudelijke presentaties was er nog iets anders dat deze dag waardevol maakte: de toevallige ontmoeting. AquaNL is bij uitstek een plek waar je bekenden tegenkomt die je al even niet hebt gesproken, maar ook nieuwe gezichten leert kennen met wie je een gemeenschappelijke uitdaging blijkt te delen. 

Een kort gesprek bij een stand, een onverwachte ontmoeting in de wandelgang of een spontane gedachtewisseling na een presentatie, het zijn vaak juist deze momenten die leiden tot nieuwe ideeën, frisse perspectieven of zelfs toekomstige samenwerkingen. Het was inspirerend om te zien hoe collega’s uit de sector elkaar vonden, hulp aanboden en plannen maakten voor een vervolg. 

Dag 3 van AquaNL liet prachtig zien hoe sterk de watersector is wanneer kennis, innovatie, praktijkervaring én menselijke verbinding samenkomen. Of het nu ging om waterhergebruik, micropollutanten, industriële watertransitie of PFAS, overal was dezelfde drive voelbaar om samen vooruit te bewegen. 

55166644907_b6a3943eb7_o
AquaNL beurs vanaf First Floor
Image (21)
AquaNL programma dag 3
Image (13)
Goede en interessante gesprekken met onderzoekers bij onze stand
Image (18)
Kees Roest vertelde over ‘Waterbesparing- en hergebruik in de industrie’
Image (17)
Martijn van Veggel in gesprek met het publiek waarbij zij hun ervaringen en afwegingen deelden
Image (19)
Goede en interessante gesprekken met onderzoekers bij onze stand
Image (20)
Goede en interessante gesprekken met onderzoekers bij onze stand
55166644907_b6a3943eb7_o
Image (21)
Image (13)
Image (18)
Image (17)
Image (19)
Image (20)
delen