project

Water voor Waterstofproductie (W4H2)

Het project Water voor Waterstofproductie (W4H2) richt zich op de keuzes die nodig zijn voor de huidige en toekomstige watervoorziening van groene waterstof. Dit gebeurt tegen de achtergrond van toenemende watertekorten en een onder druk staande zoetwatervoorziening voor de drinkwatersector. Om te voorkomen dat deze schaarste de ontwikkeling van de waterstofsector belemmert, onderzoeken we welke waterbronnen geschikt zijn als voedings- en/of koelwater voor de productie van groene waterstof via elektrolyse, en onder welke voorwaarden.

Het onderzoek W4H2, een project binnen het WiCE-programma, voeren we op basis van een integrale aanpak waarin we kennis verzamelen, praktijkervaring opbouwen en partijen met elkaar verbinden:
  • een inventarisatie van bestaande kennis en ontwikkelingen,
  • het uitwerken van casestudies,
  • het opstellen van een afwegingskader,
  • en het stimuleren en faciliteren van een kennisnetwerk.

Belang en doel

Vewin heeft namens de Nederlandse drinkwatersector het standpunt ingenomen dat gebruik van drinkwater voor de productie van waterstof moet worden vermeden (Stuurgroep Bronnen & Kwaliteit, sept. 2024). Dit komt voort uit de urgentie dat elk drinkwaterbedrijf nu en in de toekomst de levering van drinkwater aan consumenten en andere afnemers moet waarborgen. Deze ‘leveringsplicht’ is in Nederland in de Drinkwaterwet vastgelegd. Dit betekent concreet dat voor de productie van groene waterstof (en andere opkomende industrieën) via lokaal maatwerk een geschikte bron moet worden gezocht door de betrokken ondernemende partijen. Op grond hiervan is het wenselijk om vanuit de drinkwatersector meer inzicht te krijgen in de ontwikkelingen en mogelijkheden van de watervoorziening voor de energiesector, en om hierin een handreiking te bieden zodat de belangen van de drinkwatersector voldoende worden geborgd in deze zoektocht naar alternatieve bronnen voor water.

Opbrengsten

De eerste fase van het WiCE-project levert de volgende drie resultaten op:

  • Inventarisatie bestaande kennis en ontwikkelingen
  • Analyse mogelijkheden en randvoorwaarden
  • Kennis- en matchmaking event

Specifiek voor deze eerste fase werken we samen met TKI Watertechnologie. De resultaten van de inventarisatie en analyse worden vastgelegd in een publieke rapportage van TKI Watertechnologie en KWR, bestemd voor alle betrokken partijen. Het kennis- en matchmaking event brengt een brede groep stakeholders van de watersector, energiesector, industrie, kennisorganisaties, technologieleveranciers en overheden bijeen. De beoogde opbrengst is kennisuitwisseling en (het aanzetten tot) nieuwe samenwerkingsverbanden.

Daarna loopt het WiCE-project verder door, en levert de volgende resultaten:

  • Casestudies
  • Praktisch afwegingskader watervoorziening voor lokale waterstofproductie
  • Kennisuitwisseling in projectbijeenkomsten en bestaande kennisnetwerken

De casestudies leveren kennis en ervaring op, die we benut bij het ontwikkelen van een praktisch afwegingskader. Het afwegingskader en de onderliggende ideeën worden vastgelegd in een publieke rapportage. In overleg met de projectgroep en de klankbordgroep besluiten we hoe de praktische toepasbaarheid van het afwegingskader het beste kan worden vormgegeven. Denk bijvoorbeeld aan een infographic, keuzefiches, of het ontwikkelen van interactieve beslisondersteuning.

Beste bron voor benodigde watervoorziening

Met de resultaten van het WiCE-project W4H2 kunnen initiatiefnemers van realisatieprojecten voor kleinschalige groene waterstofproductie op een snellere en beter onderbouwde wijze een keuze maken van de beste bron voor de benodigde watervoorziening. Drinkwaterbedrijven kunnen een handreiking bieden aan initiatiefnemers, voor inzicht in alternatieven voor toepassing van drinkwater of hoogwaardige zoetwaterbronnen. Door kennisuitwisseling zorgen we ervoor dat de kennis uit het project breed beschikbaar is.